Rybárska 28, 962 31 Sliač
Mobil: 0903_318_160, E-mail: afinita@afinita.sk
   
gramofon_sony

Klasické gramofónové platne zažívajú veľký comeback.

S nástupom CD sa určitý čas zdalo, že tieto moderné digitálne nosiče pošlú klasické vinylové platne definitívne do histórie. Digitálny záznam zvuku má však svoje špecifiká a nie všetky sú pozitívne. 

Naproti tomu analógový zvuk z dlhohrajúcich platní má svoje kúzlo. Zvuk je prirodzenejší, jemnejší, basy sú naturálnejšie, výšky menej ostré... takto by som mohol subjektívne porovnávať hudbu z CD a  vinylových platní ešte niekoľko odstavcov, takže len konštatujem, že analógová nahrávka obsahuje oveľa viac jemných zvukových detailov, než digitálna. Navyše sú tu aj psychologické aspekty a ďalšie zmyslové vnemy. Patňa je zároveň  hmotným a vizuálnym stvárnením hudobného diela, obaly a etikety sú často malé umelecké diela a prehrávanie platne je určitý rituál. V dnešnom uponáhľanom svete je to doslova balzam na dušu. Napriek tomu, že platne majú prívlastok „dlhohrajúce“, na jednej strane majú „len“ 20 – 30 minút záznamu, potom je potrebné platňu ručne obrátiť na druhú stranu. Je to zdanlivo smiešne nedokonalé, ale presne lahodiace našej psychike a zvyklostiam, veď aj počas koncertu je prestávka. U kvalitnejších gramofónov by ste márne hľadali diaľkové ovládanie. S platňou sa predsa manipuluje ručne a práve táto manipulácia dotvára celkovú atmosféru. LP platňa je na rozdiel od hudby na diskoch, alebo internete taktiež hmotným a vizuálnym stvárnením hudobného diela. Obal poskytuje dostatočnú plochu na výtvarný námet a obaly mnohých platní sú umelecké skvosty. Na trhu sa preto objavuje čoraz viac hudby na vinylových platniach, tak reedície, alebo nové albumy. Takmer každá významnejšia skupina  súčasnosti svoju hudbu distribuuje nielen digitálne, ale aj na vinyloch.   

 

Vyrábame klasické vinylové platne všetkých formátov. Vaše platne vyrobíme aj v iných farbách než len v čiernom prevedení a to vrátane kartónových obalov s potlačou.Vyrobíme Vám akýkoľvek typ vinylových platní, vrátane plnofarebných.

Typy vinylových platní.

Vinylové platne sa členia podľa kombinácie otáčok a priemeru na nasledovné druhy:

Označenie

Priemer platne

Otáčky

inch

cm

LP

12

30

33

MP

10

25

33

SP

7

17,5

45

Maxisingel

12

30

45

Maxisingel

10

25

45

EP

7

17,5

33


gramofonové_platne

Reprodukčná doba a voľba druhu analógovej platne

Dosiahnuteľná hracia doba u vinylovej platne je závislá na frekvenčnom spektre, dynamickom členenení, šírke stereofónneho obrazu a ďalších charakteristikách zaznamenávaného signálu. Možno uviesť len informatívne hodnoty reprodukčných časov. Ak hrací čas na jednej strane dosky neprekračuje hodnoty uvedené v tabuľke, je obvykle záznamová úroveň obmedzená len hraničnými parametrami záznamového zariadenia a podmienkami nutnými na reprodukciu. Ak je požadovaná reprodukčná doba dlhšia, potom môže, ale nemusí, nastať situácia, kedy by sa záznam na vymedzenú záznamovú plochu pri technicky prípustnej záznamovej úrovni nevošiel. V takom prípade je nutné úroveň znížiť, alebo voliť iný vhodný kompromis.

Informatívne hodnoty reprodukčných časov pre vinylovú platňu (min.)

Priemer platne

33 ot./min

45 ot./min

7"

6,5

5

10"

13,5

10

12"

19,5

14,5

Než vyberiete formát platne, je potrebné zohľadniť celkovú hraciu dobu každej strany a fyzikálne možnosti (obmedzenia) pri prehrávaní platní. Najmenej vhodným formátom 7 "platňa s 33 1/3 otáčkami/min (čo neodporúčame, pretože tento formát má v strede platne počas prehrávania najnižšiu obvodovú rýchlosť). Pre najkvalitnejší zvuk odporúčame čiernu 12" platňu so 45 otáčkami za minútu.

Vyroba_vinil_platni_1

Vinylové platne podľa hrúbky

Vyrábame vinylové platne v oboch základných prevedeniach:
Gramofónové platne v štandardnej hrúbke (gramáži), tj. 140g
Gramofónové platne vo väčšej hrúbke (tzv. ťažké dosky), tj. 180g

Farebné prevedenie

Vinylové platne sa štandardne vyrábajú v základnej čiernej farbe, iné farebné prevedenie dosky je možné na želanie zákazníka. Vyrábajú sa nasledujúce typy:

• Jednofarebné
• Farebné sa postriekaním
• Dvojfarebné - polené
• Dvojfarebné - farba vo farbe
• Dvojfarebné - strana A, strana B
• Trojfarebné

Farebnosť sa riadi farebným vzorníkom výrobcu alebo požiadavkou zákazníka. V druhom prípade je nutné predložiť farebnú vzorku. Pri výrobe platne vo farebnom prevedení podľa predloženej vzorky si výrobca vyhradzuje právo možných farebných odchýlok, ktoré sú spôsobené obmedzenými technologickými možnosťami farbenia plastických hmôt. Dvojfarebná kombinácia čiernej s transparentnými postriekaním a dvojfarebná, kedy je transparentná farba vo farbe čiernej, sú nevhodné, pretože dochádza k strate farebného efektu, transparentná farba v čiernej úplne zaniká. Ďalej nie je možná 7 "SP doska ťažká sa postriekaním.

Poznámka:
Farebné vinylové platne (najmä transparentné alebo s fluorescenčnými pigmentami) môžu vykazovať zhoršené akustické vlastnosti zvlášť potom zvýšený šum. Tieto zhoršené akustické vlastnosti nemôžu byť predmetom reklamácie.

Možné farebné varianty si môžete pozrieť tu..

farebne_platne

Vzorky

Na základe požiadavky zákazníka je možné vyrobiť vzorky, obvykle 5 kusov platní zhodného prevedenia ako je potom nasledujúca výroba len s tým rozdielom, že etikety "biele". Vzorky sú zákazníkovi odovzdané na schválenie. Na vzorkách je schvaľovaná iba akustická kvalita, reklamácie ostatných vád nebudú akceptované. Schválené vzorky slúžia ako etalón pre posudzovanie akustickej kvality vlastnej výroby.

Obaly na vinylové platne

Kvalitná vinylová platňa si zaslúžia profesionálny obal. Samozrejme aj v tomto smere pre vás zaistíme všetko potrebné. Vinylová platňa by mala byť zabalená do vnútorného papierového vrecka a následne do vonkajšieho pevného obalu s potlačou, ktorý predáva. Čo máte na výber?

Vnútorné obálky:
Univerzálnu obálku vinylovej dosky s otvorom pre vás pripravíme v bielom alebo čiernom prevedení. Ak budete mať záujem, vyrobíme aj plnofarebný variant podľa vášho grafického návrhu.


Vonkajší obal:
Univerzálne - tzv. Discobag - aj s potlačou
Kartónový obal v prevedení 280 g, 300 g alebo 350 g (tvrdosť kartónu), s plnofarebnou potlačou, dvojobaly a trojobaly...
Povrchová úprava lesklé alebo matné lamino, parciálny lak alebo s razba, kašírované obaly, výroba plagátov a ich kompletizácia do obalov spolu s platňami.

Obal na vinylovú LP plaňu

Etiketa na vinylovú platňu

V prípade záujmu o výrobu vinylových platní Vám pošleme požiadavky na podklady pre výrobu.