Rybárska 28, 962 31 Sliač
Mobil: 0903_318_160, E-mail: afinita@afinita.sk
 

Gravírovanie a rezanie laserom

Úvod

Ponuka služieb

Galéria

Kontakt

Gravírovanie laserom?

Laserové gravírovanie je technológia, kedy pomocou laserového lúča meníme vlastnosti gravírovaného materiálu a vzniká požadovaný kontrastný efekt. Slúži na opis (značenie) predmetov nezmazateľným spôsobom a nehrozí tak strata popisu vďaka vonkajším podmienkam ako sú blednutiu od slnka, narušenie chemikáliami apod. Gravírovaný povrch upravujeme bezkontaktnou metódou pomocou CO2 lasera, ktorá umožňuje na obrobku tvoriť trvalé, presné a detailné štruktúry, ktorých tvorba je kontaktnými metódami zložitá, ak nie nemožná.

 

Materiály ktoré je možné spracovávať pomocou laseru s CO2.

Akryl, drevo, textil, papier, plastové fólie, preglejka, MDF, koža, polyester, polykarbonát, PET A PET-G,  eloxovaný hliník, eloxované kovy, bambus, karbid, lepenka, keramika, kompozitné materiály, sklo, kevlar, laminovaný plast, mramor, polyester, polyesterový film, lisovaná lepenka, guma, silikón, kameň, styrén, pena z polyesteru (PES), polyetylénu (PE), polyuretánu (PUR) alebo Neoprénu®

ABS
ABS
akryl
akryl
aramid
armid
dibond
dibond
drevo
drevo
dyha
dyha
eloxovaný hliník
eloxovaný hliník
fólie
fólie
kameň, žula
kameň, žula
keramika, porcelán, kamenina
keramika, porcelán, kamenina
korok
korok
kov
kov
koža
koža
MDF
MDF
papier
papier
PET a PETG
PET a PETG
polyamid
polyamid
polyester
polyamid
polykarbonát
polykarbonát

polyoxymetylén
polypropylén
polypropylén
polystyrén
polystyrén
polyuretán
polyuretán
preglejka
preglejka
sklo
sklo
texílie
texílie
 
 

Gravírovanie plastov laserom

Laserový lúč nataví a alebo odparí vrchnú vrstvu materiálu a tým mení jeho optické vlastnosti ako je farba alebo transparentnosť. U číreho materiálu ako je plexisklo dôjde ku zmatnenie povrchu a pri dvojvrstvových plastov po odparení vrchnej farebnej vrstvy k obnaženiu podkladovej farby. Tento princíp sa využíva pri gravírovaní dvojvrstvových plastov alebo plexiskla (akryl, PMMA). Nedajú sa spracovávať materiály ktoré obsahujú PVC. V poslednej dobe sa často kombinuje potlač a gravírovanie. Napríklad ak je potrebné vytvoriť plnofarebný štítok kombinovaný s gravírovaním. Najskôr potlačíme napríklad bielu dosku na tlačiarni pre priamu potlač materiálov a následne gravírujeme a vyrežeme do požadovaného tvaru a rozmeru. Toto riešenie kombinuje výhody oboch technológií. Je možné vygravírovať fotografiu, text, logo alebo QR či čiarový kód.

Gravírovaním vyrábame najčastejšie:

    reklamné prívesky na kľúče
    darčekové prívesky na kľúče s venovaním
    svetelné panely a stojany
    informačné cedule a štítky
    menovky na dvere
    reklamné cedule
    orientačné systémy
    výrobné štítky
    psie známky
    firemné cedule
    štítky na rozvádzače
    štítky pre značenie káblov
    skladové a evidenčné štítky
    regálové štítky
    samolepiace štítky
 

Gravírovanie skla laserom

Sklenené predmety sú krásne darčeky pre Vašich obchodných partnerov a alebo blízkych. Personalizáciou pomocou gravírovania dôjde k zvýšeniu hodnoty Vášho darčeka na originálny. Gravírované sklo svojím vzhľadom vyzerá podobne ako pieskovanie. Pri opracovaní skla laserovým lúčom dochádza k zmatneniu miesta dopadu lúča. Gravírovaný povrch má potom mliečnu farbu, ktorá je ovplyvnená ešte farbou gravírovaného skla. Ďalšia možnosť je využiť špeciálne pasty firmy CerMark s ktorými sme schopní urobiť motív v čiernej a alebo žltej farbe. Gravírujeme predmety do výšky 200 mm ako sú sklenené dosky na firemne tabule, reklamné predmety, plakety, ploskačky a ďalšie. Gravírujeme tiež rotačné predmety napríklad sklené fľaše.

Príklady aplikácií gravírovania skla.

    darčekové fľaše s alkoholom a venovaním
    sklenené plakety a poháre
    svadobné poháre
    poháre s logom firmy alebo akcie
 
Keramika a dlaždice

Na laserové gravírovanie je takisto vhodná keramika. Je možné gravírovať priamo, alebo s použitím Thermark pasty na keramiku. Použitím pasty sa docieli farebný popis. Rovnako ako napríklad keramické darčekové predmety, takisto aj dlaždice vám vieme pekne ozdobiť.

Mramor

Veľmi často používaným materiálom na gravírovanie s veľmi dobrým efektom je čierny a tmavý mramor. Po gravírovaní zostáva popis svetlejší a veľmi jemný, podobne ako pri gravírovaní skla. Používa sa často na výrobu rôznych tabúľ, plakiet ale aj pamiatkových predmetov.
 

Gravírovanie dreva a preglejky laserom

Gravírovanie do dreva patrí k jednej z veľmi častých a efektných aplikácií pre CO2 laser. Pri vlastnom laserovom gravírovaní dochádza k miestnemu bezkontaktnému ohrevu materiálu laserovým lúčom, ktorý odparuje tenkú vrstvu materiálu, a tým vypaľuje do povrchu predmetu tmavú textúru, ktorá je do veľkej miery ovplyvnená tvrdosťou a štruktúrou gravírovaného materiálu. Reguláciou intenzity lúča je možné odpariť viac či menej materiálu, a do istej miery ovplyvniť hĺbku a odtieň gravíru. Odtieň ovplyvníme len čiastočne, pretože vďaka rozmanitosti povrchu dreva je každý kus jedinečný originál.

Náš CO2 laser veľmi dobre pracuje s drevom, preglejkou, bazou aj MDF a vďaka tomu je možné jeho využitie na výrobu širokého spektra výrobkov od reklamných predmetov. Vďaka vysokému rozlíšeniu sme schopní gravírovať Vašu fotografiu do drevenej doštičky alebo na iné drevené plochy. Dokážeme personalizovať Vaše reklamné predmety napríklad menom alebo logom Vášho zákazníka. Sme tiež schopní vyrobiť Vaše vlastné predmety podľa špecifikácie, alebo na základe zadania vyrobiť návrh Vášho vlastného predmetu .
Maximálny rozmer gravírovaného predmetu je 812 × 508 mm a výška 200 mm

 

Gravírovanie kovov

Laserové gravírovanie do kovov je jeden z najefektívnejších spôsobov, ako umiestniť Váš text či logo alebo iný typ grafiky na predmet z kovu alebo eloxovaného kovu. Laserový lúč je schopný odpariť malú vrstvu materiálu alebo len jeho náter či inú povrchovú úpravu a tým vznikne požadovaný reliéf. Ďalšou možnosťou ako laser s kovom pracuje je lokálne ohriatie povrch popisovaného predmetu a tým zmena jeho farby. Tomuto typu popisu sa hovorí kalenie a užíva sa najčastejšie u kaliteľných kovov, ako aj u nerezovej ocele a titánu. Predmety z ocele či už reklamné alebo iné môžu mať túto farbu sivú až čiernu, ale vždy je odtieň závislý na značenom materiálu a bez testu je možné len veľmi ťažko presný odtieň určiť. Reklamné predmety s povrchom z eloxovaného hliníka majú farbu laserom gravírovaného motívu bielu až podobnú farbe prírodného hliníka. Tohto efektu sa v hojnej miere využíva pri laserovom gravírovanie technických štítkov. Predmety vyrobené z mosadze majú farbu gravírovaného motívu skôr žltú do farby mosadze. Týmto spôsobom možno laserom popisovať nielen technické štítky a reklamné predmety, mosadzné pečatidlá, kovové ceruzky a perá. Prakticky možno povedať, že je možné laserom gravírovať prakticky všetky výrobky z kovu.

Najčastejšie aplikácie laserového gravírovania do kovu: 

    výrobné štítky z nerezovej ocele a eloxovaného plechu
    gravírovanie nožov
    gravírovanie termosiek a hrnčekov z nerezovej ocele
    gravírovanie príveskov
    gravírovanie zapaľovačov
    gravírovanie pier a prepisovacích ceruziek

 

Rezanie laserom

Laserový lúč pri väčšom výkone taví a odparuje materiál a  dochádza pri rezaní k vytvoreniu hladkého a v prípadoch transparentného materiálu číreho rezu bez nutnosti ďalšieho opracovania. Rezanie je presné rádovo na desatiny mm. Ďalšia výhoda je v možnosti vyrezať ľubovoľný tvar. Jediné obmedzenie je že rezanie je možné len pod uhlom 90o.

 

Rezanie plastov laserom

Čo režeme laserom.

    plasty obvykle do hrúbky do 12 mm a maximálneho rozmeru 812 x 508 mm
    extrudované plexisklo (PMMA, akrylát)
    liate plexisklo (PMMA, akrylát)
    dvojprstové plasty
    húževnatý polystyrén PSH
    gumy
    PET

Najčastejšie aplikácie

    stojany z plexiskla
    rôzne tvary a dielce pre modelárov
    ceduľky a dosky z dvojvrstvového plastu
    striekacie šablóny
    reklamné predmety

 

Rezanie papiera laserom

Laserové rezanie papiera alebo tiež laserový digitálny výsek papiera je moderná technológia, ktorá využíva počítačom riadený laserový lúč o sile okolo 0,1 mm, ktorý je riadený pohonom s vysokou presnosťou. Kombinácia týchto vlastností umožňuje výrez veľmi komplikovaných tvarov a kriviek, ktoré by bolo len veľmi ťažké vyseknúť pomocou tradičnej výsekovej formy. Ďalšia z výhod laserového digitálneho výseku je absencia nutnosti výroby výsekovej formy, ktorá je finančne náročná. Pomocou laseru je možné vyrezávať papier od jednotlivých kusov až po veľké série. Ďalšia výhoda je kombinácia s laserovým gravírovaním.

Aké sú výhody rezanie papieru laserom?

    vysoká presnosť výrezu
    možnosť výrezu / digitálneho výseku aj veľmi zložitých tvarov a kriviek z papiera a kartónu
    možnosť kombinácie rezania / výseku a gravírovania papiera alebo kartónu
    výroba od jedného kusu bez nutnosti tvorby výsekovej formy
    jednoduchá opakovateľnosť

Najčastejšie aplikácie

    rezanie kartónu a  papiera pre modelárov
    rezanie papierov pre projekty Scrapbooking
    vyrezávanie kartónu a papiera na svadobné oznámenia
    vyrezávanie ľubovoľnej grafiky podľa orezových značiek
    vyrezávanie gravúry na kartóne a papiera

 

Rezanie dreva a preglejky laserom

Vyrezávanie a rezanie laserom vykonávame z doskových materiálov ako sú preglejka, baza, letecká preglejka, sololit, MDF a ďalšie. Najčastejšie používame preglejku buk a topol o hrúbke 3,5,8,10 mm. Vyrábame darčekové predmety, krabičky, stojančeky, prívesky, upomienkové plakety, pamätné tabule a doštičky, zakladače na časopisy, obaly na knihy, obaly na fotoalbumy, vianočné a veľkonočné ozdoby a ďalšie predmety podľa vášho priania a zadania. Samozrejme je možné každý vyrobený predmet súčasne rezať aj gravírovať. Modelárom sme schopní vyrezať laserom diely z bazy alebo preglejky podľa dodanej dokumentácie.
Maximálny rozmer dosky je 812 x 508 mm, obvykle materiál do hrúbky 10 mm     

Aké sú výhody rezanie dreva a preglejky laserom?

Laserový lúč má priemer okolo 0,1 mm a vďaka tomu je možné vyrezávať veľmi zložité tvary.Rezanie je bezkontaktné, preto je možné rezať aj tenké dosky a nehrozí ich prasknutie. Výrezy preglejky a alebo dreva je možné kombinovať s gravírovanie bez nutnosti vybratia materiálu zo stroja a tým zrýchliť a spresniť výrobu.

Čo režeme najčastejšie laserom?

    topoľovú, bukovú a brezovú preglejku do 10 mm po dohode možné aj viac
    MDF dosky do hrúbky 10 mm po dohode možné aj viac

Najčastejšie aplikácie

    vyrezávané dielce a tvary z preglejky pre ďalšie spracovanie
    šablóny pre nástrek farby
    šablóny na vodorovné cestné značenie
    vianočné ozdoby
    darčekové krabičky
    produktové krabičky
    šablóny pre frézovanie a tlač
    rámčeky na fotografie
    vyrezávanie časti modelov z preglejky
    maliarske palety

 

Značenie kovov

Značenie kovov pomocou CO2 lasera je niekedy nie úplne korektne nazývané ako gravírovanie kovov. Vďaka tomu dochádza k skresleniu predstavy zákazníka o finálnom výsledku. CO2 lasery vďaka svojej vlnovej dĺžke nie sú vhodné ku gravírovanie kovu, kde pri gravírovaní dochádza k odoberaniu vrstvy materiálu a tým k vytvoreniu gravíru. Naopak sú, ale vhodné na značenie kovov, ktorý sú pokryté vrstvou farby (potiahnuté plastom, eloxované), táto krycia vrstva je odparená laserovým lúčom až na základný kov a tým vznikne kontrastný gravír. Najčastejšie sú na tieto účely používané materiály ako eloxovaný hliník, Dibond a kovy s povrchovou úpravou.

Ďalšia možnosť značenia kovu a vytvorenie čierneho gravíru je pomocou prípravku značky CerMark. Tento prípravok sa nastrieka na kov a po zaschnutí sa táto vrstva pri expozícii laserovým lúčom zapečie do štruktúry materiálu (oceľ, nerez, hliník a ďalšie) a vytvorí tmavú vrstvu. Týmto spôsobom sa značia predmety, ktoré majú základnú farbu kovu bez nejakej ďalšej úpravy povrchu.

Príklady najčastejších aplikácií značenia kovov pomocou CO2 lasera.

    dverové štítky (eloxovaný hliník, nerez)
    výrobné štítky (eloxovaný hliník)
    technické štítky (eloxovaný hliník)
    identifikačné štítky (eloxovaný hliník)
    logá, nápisy a venovanie na ceruzky, prívesky, ploskačky, nože
    hrnčeky a ďalšie kovové reklamné a upomienkové predmety

    vizitky a vizitkáre
    psie známky

 

Výroba pečiatok a pečiatkových štočkov

Pomocou modernej laserovej technológie sme schopní vyrobiť pečiatkový štočok do rozmeru A4 bez tvarového obmedzenia. Používame farbiace strojčeky od výrobcov TRODAT, traxx printer, Deskmate a COLOP.
 
Dodanie podkladov pre výrobu.

Výrobu môžeme začať až po odovzdaní všetkých potrebných podkladov, ktoré sú nutné pre vypracovanie zákazky a potvrdení korektúry, ktorú Vám zašleme.

Dátové podklady by mali byť vo formáte Corel DRAW, .pdf, .ai, .eps, jpg, po dohode aj v iných formátoch.
Užitočné je zaslať spoločne s grafickými podkladmi aj náhľad vo formáte: .jpg, .pdf, .bmp, .pdf. Podklady prosím zasielajte na e-mail: afinita@afinita.sk
Sme schopní realizovať zákazky od jedného kusu, až po tisíce kusov pri udržaní priaznivej ceny a času dodania.
Cenovú ponuku Vám pošleme na vyžiadanie.